30
Eki
2008

Kilyos

Author    Category Gezi     Tags     Okunma Sayısı Bu Yazı 15.272 kere okundu.

Kilyos … ya da eski adıyla Kumköy, Sarıyer’in Karadeniz sahil şeridinde yer alan sayfiye köylerinden biri olup aynı zamanda deniz ve doğa turizminin İstanbul’da ilk akla temsilcisidir. Bu şirin köy, doğudan Demirciköy, güneyden Uskumruköy, batıdan Gümüşdere Köyü ve nihayetinde kuzeyden Karadeniz ile çevrilidir. Kilyos’un Sarıyer ilçe merkezine uzaklığı 11, Taksim’e 32 ve Eminönü’ne 34, İstanbul Atatürk Havalimanı’na 50 kilometredir.
Kilyos’un, Rumcada “Kum” anlamına gelen Kilya sözcüğünden türediği bilinmekte olup sözcüğün vermiş olduğu anlam, Kilyos’un coğrafi durumu ve topografyası dikkate alındığında uygun olduğunu göstermektedir.
Cumhuriyet döneminde Kilyos’un ismi “Kumköy” olarak değiştirildiyse de alışılmıştan vazgeçilemediğinden Kilyos denilmeye devam edilmektedir. Kilyos’ta köyün tarihine ışık tutacak önemli tarihi eserler bulunmaktadır. Kilyos Kalesi, 3 adet su terazisi, 2 adet taş iskelesi, kayıkhane ve tahlisiye binaları, koruganlar ve çınar ağacı köyün tarihi eserleridir. Kilyos’ta bir de anıt ağaç özelliğini taşıyan çınar ağacı bulunmaktadır.

Blog Widget by LinkWithin

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu onaylayın

 

Log In

Facebook

Kategoriler

Arşivler

Son YazIlar

Son Yorumlar

En Çok Okunanlar

Etiket Bulutu

Kimler Çevrimiçi

Şuanda 8 ziyaretçi çevrimiçi
1 ziyaretçi, 7 robot, 0 üye
Yapımcısı Ziyaretçi Haritası

Reklam AlanI

Traffic Exchange with 1,062,000+ members