8
Ağu
2008

Şile

Author    Category Gezi     Tags , , , , ,     Okunma Sayısı Bu Yazı 2.561 kere okundu.

İstanbul’a yakınlığı ve her türlü ihtiyacın karşılanabildiği ilçe olması nedeniyle rağbet gören bir tatil merkezi.Özellikle yazlık tatil sitelerinin  akınına uğruyor.Akın sadece kıyılara değil. Çevresindeki köyleri de ikinci konutçuların yoğun ilgisini çekiyor.

İstanbul’u Şile’ye bağlayan  otoyolun büyük bölümü açıldı. Eski yol dar ve virajlı, kömür kamyonları tarafından da kullanıldığı için hafta sonunda sıkışıklık yaşanıyor.

Şile’ye yaklaştığınızda yol boyunca et-mangalcılar sıralanıyor. Taze kuzu eti veya tavuk yemek isterseniz buralarda mola verebilirsiniz. Et kilo usulü yeniliyor. Geniş bahçelerde piknik yapıyorsunuz.

İlçe merkezi Karadeniz’e uzanan bir burun üzerinde kurulu ve denizden biraz yüksekte. Bu nedenle denize inen yolların çoğu merdivenli .

Girişte belediyenin düzenlediği  güzel bir piknik alanı göreceksiniz.

Kayalık güney ve doğu yönünde alçalıyor ve güzel kumsallı plajlar oluşuyor.Şile’ye girmeden önce sola dönüp dere boyunca iki kilometre kadar ilerlerseniz ağaçların gölgesinde Kumbaba  kamping alanına ve plajlarına varıyorsunuz. Kumbaba plajlarının kumunun romatizmal hastalıklara iyi geldiği Bizans döneminden beri biliniyor. Kamp ve karavan alanına arabanızı park edebilirsiniz. Park için küçük bir ücret ödeniyor.Kamping alanında soyunma kabini duş ve tuvaletler var. Sandviç türü yiyecekler ve içecekler satan kafeteryadan da yararlanabilirsiniz.

Şile’nin kumsallı iki plajından biri giriş tarafında .Kayalar arasında küçük bir koy oluşturan diğeri ise ilçenin doğu yönünde. Bu plajın içinde birde kaynak suyu bulunuyor . Nerede bir değişik  şey görse hemen çaput bağlayıp adak adama alışkanlığı olanlar buraya da çaputlar bağlıyorlar.

Her yıl kültür sanat ağırlıklı bir festival düzenlenen Şile’nin en önemli ürünü kendi adıyla anılan bezi. Sıcak yaz günlerinde serin tutan Şile bezi tişörtler, gömlekler güney sahillerine göre çok daha uygun fiyatlı .Elişi işlemelerle süslü olanları tercih ederseniz  biraz fazla parayı gözden çıkarmanız gerekiyor.

Şile yolu üzerinde İstanbul’un su ihtiyacını karşılayan, daha doğrusu “karşılayamayan” barajlardan iri  bulunuyor :Ömerli. Yolun sağında kalan baraj çevresinde  ve biraz içerilere girdiğinizde orman içinde piknik yapılabilir. Yaz sıcağında bile buz gibi suları ile güzel bir pınar bulup çevresinde oturabilirsiniz. Şile çevresi iyi suları ile tanınıyor ve İstanbul’un su istasyonlarında  en çok şile suyu satılıyor. Otomobiliyle  gidenler bagajlarına bidon koyup dönüşte iyi su getirebilirler.

 

ŞİLEDEN AĞVA’YA

 Şile’den çıkıp Ağva’ya yöneldiğinizde solunuzda irili ufaklı koylar göreceksiniz.Yazın hafta sonları bu koylar günübirlikçilerin akınına uğruyor.Yörede çok sayıda kamp alanı da  var.

Blog Widget by LinkWithin

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu onaylayın

 

Log In

Facebook

Kategoriler

Arşivler

Son YazIlar

Son Yorumlar

En Çok Okunanlar

Etiket Bulutu

Kimler Çevrimiçi

Şuanda 6 ziyaretçi çevrimiçi
1 ziyaretçi, 5 robot, 0 üye
Yapımcısı Ziyaretçi Haritası

Reklam AlanI

Traffic Exchange with 1,062,000+ members