4
Ara
2008

Greenpeace en yeşil firmaları açıkladı

Author    Category Öylesine..     Tags , , ,     Okunma Sayısı Bu Yazı 1.067 kere okundu.

Greenpeace’in kişisel bilgisayar, taşınabilir telefon, televizyon, oyun konsolu gibi tüketici elektroniği üretimi yapan 18 büyük üreticiyi ürünlerinde kullandıkları zehirli kimyasallar ve üretim tekniklerine göre derecelendiren “Guide to Greener Electronics” raporu 10. kez yayınlandı.

Kasım 2009 itibarıyla yayınlanan araştırmaya göre, dünyanın en yeşil firmaları listesinde ilk sırayı Nokia, ikinci sırayı Sony Ericsson ve Toshiba, üçüncü sırayı ise Fujitsu Siemens ve LG Electronics aldı.

Rehberde Nokia’nın kapsamlı “eskisini getir geri dönüştürelim” kampanyası sayesinde 10 üzerinden 6,9 ile en yüksek puanı aldığı belirtiliyor.

Sony Ericsson, yeni çevre garantisi ve nerede olduğu önemsenmeksizin eski ürünleri geri almaya dayalı programı sayesinde 5,9 puan alırken, ikinciliği enerji tüketiminde yenilenebilir enerji kullananması sayesinde 5,9 puan kazanan Toshiba ve zehirli kimyasal, enerji tüketimi alanlarında iyi performans gösteren Samsung’la paylaşıyor.

Üçüncülüğü 5,7 puanla paylaşan Fujitsu Siemens enerji kullanımında yüksek puan alırken elektronik atık konusunda aynı performansı gösteremiyor. Üçüncülük pozisyonunu paylaşan LG Electronics ise bir önceki rapora göre geri dönüşüm ve enerji altbaşlıklarında daha iyi bir pozisyona sahip.

Piyasaya sürdüğü yeni MacBook serisi ile oldukça iddialı bir söyleme sahip olan Apple ise, 4,3 gibi ortalamanın oldukça altında bir puan alarak beklediği başarıyı elde edemedi.

Blog Widget by LinkWithin

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu onaylayın

 

Log In

Facebook

Kategoriler

Arşivler

Son YazIlar

Son Yorumlar

En Çok Okunanlar

Etiket Bulutu

Kimler Çevrimiçi

Şuanda 7 ziyaretçi çevrimiçi
1 ziyaretçi, 6 robot, 0 üye
Yapımcısı Ziyaretçi Haritası

Reklam AlanI

Traffic Exchange with 1,062,000+ members