30
Haz
2009

Asla yapmamanız gereken 10 sağlık hatası

Author    Category Sağlık     Tags     Okunma Sayısı Bu Yazı 1.114 kere okundu.

egModern yaşamın getirdiği hızlı tempo nedeniyle telaş içinde yaşıyoruz ve sağlığımızı tehlikeye atacak hatalar yapıyoruz. Formsante dergisi en sık yapılan 10 sağlık hatasını derledi

1- DİŞLERİ FIRÇALAMAK  YERİNE ÇALKALAMAK
Çoğumuz zamandan tasarruf etmek için dişlerimizi fırçalamak yerine çalkalıyoruz. Ağız çalkalamak  diş çürüklerine neden olan bakterileri yok etmede veya diş eti problemlerine yol açan diş plağını önlemekte pek bir yarar sağlayamıyor.
ÇÖZÜM: Her türlü bahaneyi bir kenara bırakın ve dişlerinizi her gün üç kez mutlaka fırçalayın.

2- HER YERE OTOMOBİLLE GİTMEK
 Modern yaşam zamandan tasarruf etmemiz için neredeyse yürümeyi bile gereksiz hale getirdi. JFK Hospital’dan iç hastalıkları uzmanı Dr. Ahmet Uslu, bedenimizin de artık yeteri kadar hareket etmemesinin bedelini; kalp – damar hastalıkları, obezite, tip 2 diyabet, ostreoartrit, bunama ve kanser gibi çok ciddi hastalıklara yakalanarak ödediğine dikkat çekiyor.
ÇÖZÜM: Yakın mesafelerde aracınızı kullanmayı bırakın artık. Ne kadar yoğun olursanız olun her gün en az 30 dakikalık tempolu bir yürüyüşü yaşam tarzınız haline getirin.

3- ARKADAŞIN TAVSİYESİYLE  İLAÇ KULLANMAK
Başınızın tek tarafında oluşan şiddetli baş ağrısı yüzünden dikkatinizi işinize vermekte güçlük çekiyorsunuz. Aklınıza ilk gelen, aynı sorundan mustarip arkadaşınızın kullandığı ilaç oluyor. Sorununuza rastgele kullandığınız ağrı kesiciyle geçiştirmeyi aklınızdan bile geçirmeyin.
Çünkü yakınmalarınıza kesin çözüm sağlayabilmek için her şeyden önce hastalığınıza doğru teşhis konulması şart. 
ÇÖZÜM: Önerebileceğimiz tek şey var, o da mutlaka bir doktora başvurarak doğru teşhis konulmasını sağlamak.

4- YEMEKLERİ OTURMAK YERİNE AYAKTA YEMEK
Zamandan tasarruf etmek için alelacele yemek yerseniz sağlığınızı riske atarsınız.
ÇÖZÜM: Günlük programınızı önceden planlarsanız, sofrada yemek yiyebileceğiniz zamanı mutlaka yaratabilirsiniz.

5-İNTERNETTEN LENS  SİPARİŞ ETMEK
Bazıları “Zamanım yok” bahanesine sığınarak yıllık göz kontrollerini ihmal ettiği gibi eczanelerden veya internetten gelişigüzel lens sipariş ediyor. Bu lensler göz yapısına uymuyorsa pek çok sorun ortaya çıkıyor.
ÇÖZÜM:  İster görme kusurlarını gidermek, ister sadece kozmetik amaçlı olsun lenslerinizi de mutlaka göz hekiminizin önerileri doğrultusunda satın alın.

6- YIKADIKTAN SONRA ELLERİ KURULAMAMAK
Çoğumuz ellerimizi yıkadıktan sonra kurulamıyor. Unutmayın ki ıslak ve nemli eller kuru ellere oranla çok daha fazla bakteri çeker. Bu mikroorganizmalar da birçok hastalığı neden oluyor.
ÇÖZÜM: Eğer aceleniz varsa ellerinizi yanınızda taşıdığınız bir kağıt mendille kurulayın. Bu mendili kapıyı açmak için de kullanın.

7- UYKUYA DALAMAYINCA UYKU HAPLARINDAN MEDET UMMAK
Çoğumuz uykuya dalmakta güçlük çekince en hızlı çözüm olarak uyku haplarına başvuruyoruz. 
ÇÖZÜM: Eğer uyku hastalığınız yoksa uyuyabilmek için birinci formül sabahları egzersiz yapmak, akşamları ağır yemekten kaçınmak ve tabii sorunları yatağa taşımamak.

8- İŞPORTADAN ALELADE BİR GÜNEŞ  GÖZLÜĞÜ ALMAK
İşportadan alınan gözlükler ucuz olabilir, ama gerçekten gözlerinizi güneşin zararlı etkilerinden korumaz.  Güneşin zararlı ışınları korneada kurumaya bağlı enfeksiyonlar oluşturabiliyor. 
ÇÖZÜM: UV ışınlarına karşı yüzde 100 koruma sağlayamıyorsa o gözlüğü çöpe atın ve yerine “gerçek” bir gözlük alın.

9-DİZÜSTÜ BİLGİSAYARLARLA ADETA  YAPIŞIK YAŞAMAK
Günlük hayatta dizüstü bilgisayar olarak bilinen laptop’ları hemen her yerde kullanmaya çalışıyoruz.  International Hospital’dan fizik tedavi ve rehabili-tasyon uzmanı Dr. Demet Parlar, laptop’la çalışırken öne doğru eğilmenin duruş bozukluğuna; omuz, boyun kuşağı ve bel kaslarının zorlanması nedeniyle şiddetli ağrılara neden olduğunu söylüyor. 
ÇÖZÜM: Dizüstü bilgisayarları mutlaka kullanmanız gerekiyorsa haftada en az üç gün 30 – 60 dakika süreyle yüzün ya da her gün birkaç dakika da olsa egzernsiz yapın.

10-EĞLENCE MEKANLARINDA ÇOK YÜKSEK SESLİ MÜZİK DİNLEMEK
Kimi barların kapısında “Dikkat içerideki ses düzeyi devamlı duyma bozukluğuna yol açabilir” uyarısını gördüğünüzde belki de bunun sadece formalite gereği yazılmış olduğunu düşünüp ciddiye almıyorsunuz. 
ÇÖZÜMÜ: Kulaklarınıza silikon tıkaç takabilirsiniz. Ayrıca kulaklıkla kulaklıkla müzik dinlerken de sesi makul bir düzeyde tutun. Konserlerde, kulüplerde kolonların yanında durmamaya özen gösterin.

Blog Widget by LinkWithin

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu onaylayın

 

Log In

Facebook

Kategoriler

Arşivler

Son YazIlar

Son Yorumlar

En Çok Okunanlar

Etiket Bulutu

Kimler Çevrimiçi

Şuanda 14 ziyaretçi çevrimiçi
1 ziyaretçi, 13 robot, 0 üye
Yapımcısı Ziyaretçi Haritası

Reklam AlanI

Traffic Exchange with 1,062,000+ members