18
Nis
2012

HTC Sensation Android 4.0 orjinal rom’da root nasıl olunur?

Author    Category Cep, Rom, Sorun&Çözüm     Tags , , , , , , , , ,     Okunma Sayısı Bu Yazı 8.282 kere okundu.

htcsensationrootArkadaşlar dün size HTC Sensation Android 4.0 Sense 3.6 güncellemesi Türkiye için geldi isimli konuda nasıl güncelleme yapacağınızı anlatmıştım. Şimdi bu romda nasıl root yetkisi alırız ona bakalım.Tabi bu anlattıklarım telefonu s-off olanlar içindir.

Önemli Not: Burada uygulayacağınız işlemler sırasında telefonunuza bir zarar gelirse bundan Bilgi Uzmanları sorumlu değildir.

1. Öncelikle telefonunuza Play store’dan Busyboxprogramını yüklüyoruz.

2. Ardından Clockworkmod yüklemek için aşağıdaki programı indiriyoruz.

Android Recovery Manager v1.2.1.0 – EXE

Programı açıyoruz ve karşımıza gelen pencereden start butonuna tıklıyoruz. Yeni bir pencere açılıyor. burada sol taraftan HTC Sensation sağ taraftan ClockWorkMod 5.0.2.0 (Pyramid) seçiyoruz. Aşağıdaki sorumluluk kabul kutucuğunu tıkladıktan sonra “Download select Recovery and Flash it” butonuna tıklıyoruz.

recovery-300x193Bundan sonra program clockwork modu indiriyor ve flash yapmaya başlarken telefonunuzu bilgisayara bağlamanızı bekliyor. Telefonunuzu bilgisayara usb kablosu ile bağlayın “Yalnızca şart Et” seçin.

Önemli: Burada USB Hata ayıklama modu açık olması gerekiyor. Eğer kapalı ise program cihazınızı göremiyor. Açmak için menüden ayarlar – seçenek geliştir – usb hata ayıklama’nın yanındaki kutucuğu doldurarak açıyoruz. Sonra program işini bitiriyor ve size 3 seçenek soruyor.

Telefonumu aç. Telefonumu boot’ta bırak. Hiçbirşey yapma.

Sizin için hangisi uygunsa onu yapın. Ben Telefonumu açtım.

3. Daha sonra aşağıda linkini verdiğim superuser programını indirin.

su-bin-3.0.3.2-efghi-signed.zip

Bu indirdiğimiz programı hafıza kartımızın en dış kısmına atıyoruz.  Daha sonra telefonumuzu kapatıyoruz. pilini çıkartıp birkaç saniye bekliyoruz. Daha sonra tekrar takıyoruz. Ses kısma ve Açma kapama tuşuna telefon ekranı açılana kadar basılı tutuyoruz.

Böylece telefonumuzun HBOOT kısmına girmiş oluyoruz. Burada 5 adet seçenek var. Biz ses kısma ve açma tuşlarıyla recovery seçeneğine geliyoruz ve yukarıdan açma kapama tuşuna basıyoruz. Şimdi Clockwork mod karşımıza geldi.

Buradan yine ses kısma ve açma tuşlarıyla “install zip from sdcard” seçeneğine geliyoruz ve yukarıdan açma kapama tuşuna basıyoruz. Daha sonra açılan menüde “choose zip from sdcard” seçeneğine geliyoruz ve yukarıdan açma kapama tuşuna basıyoruz.

Açılan menüden daha önce hafıza kartına attığımız su-bin-3.0.3.2-efghi-signed.zip dosyasına ses kısma ve açma tuşlarıyla geliyoruz ve yukarıdan açma kapama tuşuna basıyoruz.

Açılan menüden “Yes” seçeneğine geliyoruz ve yukarıdan açma kapama tuşuna basıyoruz. Program yüklemesi bittikten sonra en altta ” Install from sdcard complete” yazdığından emin olun. Eğer “Installation Aborted yazdıysa bir daha yükleyin. Sonra telefonunuzu yeniden başlatın.

4. Telefonunuz açıldıktan sonra menüde superuser programı olması gerekiyor. Eğer yoksa Play store’dan superuser uygulamasını indirin ve yükleyin. Daha sonra Busybox programını açıp aşağıdaki “Install” butonuna tıklayın. Kurulum tamamlandıktan sonra telefonunuzun root olup olmadığını anlamak için yine play store’dan root check basic programını indirin ve kurun. Programı açıp “Verify Root Access” butonuna tıklayın. İşlem bittikten sonra aşağıda “Congratulations! This device has root access! yazıyorsa telefonunuz root hakkını almış demektir.

Şimdi eğer sizde benim gibi daha önceden kullandığınız programları Titanium Backup programıyla geri yükleyebilirsiniz.

Güle Güle Kullanın.

Not: Yukarıdaki adımlarda takılırsanız sabırlı olun. Bir kere uyguladığınız işlem olmadıysa bir daha deneyin. Bazen böyle şeyler olabiliyor.

Blog Widget by LinkWithin

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu onaylayın

 

Log In

Facebook

Kategoriler

Arşivler

Son YazIlar

Son Yorumlar

En Çok Okunanlar

Etiket Bulutu

Kimler Çevrimiçi

Şuanda 4 ziyaretçi çevrimiçi
0 ziyaretçi, 4 robot, 0 üye
Yapımcısı Ziyaretçi Haritası

Reklam AlanI

Traffic Exchange with 1,062,000+ members