24
Kas
2009

Google chrome OS’u siz deneyin.

Author    Category Bilgisayar     Tags , , , ,     Okunma Sayısı Bu Yazı 1.230 kere okundu.

google-chrome-OS-logoGoogle her kadar netbook işletim sisteminin beta sürümünü 2010’un sonunda yayımlamak istese de açık kaynak kodu sayesinde daha şimdiden sanal makinelerde kullanılabilecek bir imajı mevcut.

İmajı legal olarak download.chip.eu/tr platformumuzdan indirebilirsiniz. İşletim sistemi VMware disk formatında sunuluyor ve VirtualBox gibi diğer sanallaştırma çözümleriyle beraber de kullanılabiliyor. VirtualBox’ta yapılandırma ayarlarında işletim sistemi olarak “Linux”, sürüm olarak “Ubuntu”yu seçmeniz gerekiyor.

Ayrıca VirtualBox’ta yeni bir sanal sabit disk oluşturmuyorsunuz; bunun yerine “mevcut sabit disk dosyası kullan” seçeneğini işaretlemelisiniz. Sonrasında indireceğiniz arşivin içerisinden çıkaracağınız dosyanın yerini programa göstermeniz yeterli.

Nasıl ve nereden indireceksiniz?

Chrome OS’u sanal makinede kullanmak, yerel sistemde kullanmanın vereceği performansa fazla yakın olmasa da yeni Google işletim sistemi hakkında bir fikir edinmek için yeterli. Sonuçta deneyeceğiniz sistemin beta aşamasında dahi olmadığını unutmayın.

İpucu: Oturum açmak için bir Google hesabına ihtiyacınız var. Chrome OS sonrasında İngilizce klavye düzeniyle açılacak. Oturum açmada kullanacağınız @ işaretini [Shift] + [2] tuş kombinasyonu ile elde edebilirsiniz.

indir

Blog Widget by LinkWithin

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu onaylayın

 

Log In

Facebook

Kategoriler

Arşivler

Son YazIlar

Son Yorumlar

En Çok Okunanlar

Etiket Bulutu

Kimler Çevrimiçi

Şuanda 7 ziyaretçi çevrimiçi
1 ziyaretçi, 6 robot, 0 üye
Yapımcısı Ziyaretçi Haritası

Reklam AlanI

Traffic Exchange with 1,062,000+ members