4
Ara
2008

Thalia

Author    Category Biyografi     Tags , , ,     Okunma Sayısı Bu Yazı 1.232 kere okundu.

26 Ağustos 1972 yılında Mexico City’de dünyaya geldi. Tam adı Ariadna Thalia Sodi Miranda olan güzel yıldız, ablaları olan Laura Zapata, Ernestina Sodi, Gabriela ve Federica’yı kendine örnek alarak, 3 yaşında Entudians Estudian müzikalinde şarkılar seslendirmeye başladı. 5 yaşındayken babası Ernesto Sodi’yi kaybetti. Annesi Yollanda Sodi Miranda tarafından 6 yaşında piyano dersleri alıp, 9 yaşında Din-Din isimli bir gruba katıldı. Grupla 4 albüm yayınladı ve türlü festivallere katıldı.

1984 yılında Meksika’da sergilenen Greace müzikalinde başrol oynar. 12 yaşındayken Meksika’nın en ünlü gençlik grubundan Sasha Sokol’un gruptan ayrılmasıyla Thalia, Timbiriche grubuna katıldı. Thalia kariyerine daha sonra Timbiriche adlı grubla devam etti. Bu grupla çıkardıkları albümlerin sırasıyla VII, VIII ve IX piyasa sürülmesinin ardından tüm Latin Amerika’yı dolaştılar. 15 yaşında, Pobre Senorita Limantour adlı dizide ilk kez rol aldı.

Thalia, bu deneyimlerin ardından Los Angeles’a gitti ve orda prodüktör Alfredo Diaz Ordaz ile tanıştı. İlk albümü “Thalia”‘yı 1990 yılında yayınlanmıştır. Daha sonra İspanya’ya gidip birçok televizyon programına katılmış ve Avrupa’da da tanınmaya başlamıştır.1991 yılında ikinci albümü “Mundo De Cristal”ı çıkarmış, 1992 yılında Maria Mercedes adlı dizi ile yeniden televizyona dönmüştür. Aynı yıl üçüncü albümü “Love” yayınlanır 1994 yılında Türkiye’de reyting rekorları kıran Marimar ile başarısına başarı katan Thalia, 1994 yılının sonunda ünlü şarkıcı Gloria Estefan’ın kocası Emilio Estafan ile tanışır ve ilk uluslararası albümü “En Extasis”‘i kaydeder. Bu albümden çıkan büyük hit Piel Morena ile birçok ülkeden altın plaklar ve ödüller kazanır. Ardından 1996 yılında “Maria La Del Barrio” adlı dizide rol almıştır.1997 yılında uzakdoğu dili olan tagalogca dilinde seslendirdiği Nandito Ako albümünü çıkarır. Bu albüm Thalia’ya altın plak ödülü kazandırır. 1997 yılında yayınlanan “Amor a la Mexicana” albümünün hit şarkısı Amor a la Mexicana ile dünyaca tanınan bir isim haline gelir. Aynı adı taşıyan albüm ve şarkısı Türkiye’de de başarılı olur. 1997 yılında Meksika Müzesine heykeli dikilir. Bu dönemde Amerika’da kendisine Kaliforniya eyaletinin anahtarı verilmiş ve bu tarihten itibaren her 25 Nisan Thalia günü olarak bu eyalette kutlanır.

1998 yılında Hollywood’dan teklif alır ve Mambo Cafe filminde başrol oynar. Bu filme birlikte komedi oyunculuğundaki başarısını da gösterir. 1999 yılında ise belki de kariyerinde dönüm noktası olacak olan Rosalinda dizisini çeker. 2000 yılında son yıllarda yayımlanan en önemli latin pop albümü olan Arrasando piyasaya çıkar. Albümün prodüktörü yine Emilio Estefan’dır. Albümdeki tüm şarkı sözleri ve besteler ise Thalia imzası taşır.Arrasando albümü ile Thalia latin grammy ödülü kazanır. Albüm beklediğindende büyük ilgi görür ve bilboard listelerinde haftalarca 1 numarada yer alır. 2001 yılında müzik listelerinde en üst sıralarda yer almış olan şarkılarının banda müziği ile yeniden derlendiği Grandes Exitos Con Banda albümünü çıkarır. Aynı yıl şöhretler bulvarında adının bulunduğu yıldıza kavuşur. Amerika’nın popüler içeceklerinden Dr. Peper’ın yeni reklam kampanyasında rol alır. 2002 yılında kendi adını taşıyan Thalia 2002 albümü piyasaya çıkar.Albümünün tanıtımını dünyanın en büyük müzisyenlerinin sahne aldığı New York Madison Square Garden’da yapar.
Thalía konserde (Los Angeles, CA, 2004)İlk single Tu Y Yo bilboard listelerinde haftalarca 1 numarada kalır. Albümün en önemli özelliği ise Marc Anthony ile bir düetin yer alıyor olmasıdır. Aynı yıl albümünün başarısından dolayı dünya müzik piyasasının nabzını tutan Bilboard dergisi Thalia’yı yılın en başarılı latin-pop şarkıcısı ilan eder ve star ünvanını ve ödülünü verir. Bu kadar başarının insana mutluluk getirmeyeceğini yıl sonunda yaşayacağı bir şok ile anlar. Ablaları kaçırılır ve Thalia bu durum karşısında yıkılır fakat sonunda yine mutlu günler gelir. 2003 yılında ise ilk İngilizce albüm piyasaya çıkar. Albüm Amerika’dan Japonya’ya fırtına gibi eser. I Want You, Baby I’m In Love singleları büyük başarılar elde eder.Albüm çıktığı hafta Amerika’da 800.000 satış rakamına ulaşır. 2003 yılı ile şarkıcılık oyunculuk bestecilik derken iş kadını olarak karşımıza çıkar: Thalia Sodi Collection adını taşıyan kıyafet, gözlük, ayakkabı gibi birçok ürünü piyasaya çıkarır.

Bununlada yetinmeyip kendi adını taşıyan magazin müzik dergisinide hazırlar. 2004 yılında Herseyh’s firması yeni kampanyaları için Thalia ile anlaşır ve ürünlerinin bir kısmına sanatçının adını verir. 2005 yılında kendi deyimiyle “artık piyasa koşulları için değil kendi beğendiğim doğrultuda müzik yapacağım” der ve El Sexto Sentido’yu çıkarır. Albüm piayasaya çıkmadan aldığı siparişlerle 1 numara olur. İlk single Amar Sin Ser Amada sanatçının yeniden latin müzik saundlarına döndüğünün kanıtıdır.

María Mercedes, Marimar, Maria La Del Barrio ve son olarakta Rosalinda ile birlikte tüm dünyada tanınmıştır. Albümlerinde elde ettiği bu büyük başarıları oynadığı dizilere borçludur. Dizileri 180 ülkede yayınlanmış, sadece Meksika değil, Brezilya, Amerika Birleşik Devletleri, Yunanistan, Türkiye, Polonya, Lübnan ve Endonezya’da da izlenme rekorları kırmıştır. Şarkılarını İspanyolca dışında İngilizce, Fransızca, Portekizce seslendiriyor ve albümlerindeki parçaların birçoğunu kendi besteliyor. “Queen Of Vina Del Mar”, “Queen Of The Miami Carnaval”, “Queen Of The Party İn Broadway”, “Star In The Eight Street” başta olmak üzere pek çok güzellik kraliçesi ünvanına sahip olan Thalia 2 Aralık 2000 yılında müzik prodüktörü ve Casabalanca Records’un sahibi Tommy Mottola ile dünya evine girmiştir. Thalia 7 Ekim 2007’de kızını dünyaya getirmiştir ve Thalia kızına Sabrina Sakae adını vermiştir. Bebeği yüzünden müziğe bir süre ara verdiğini dile getiren Thalia ABC kanalıyla yaptığı 5 Milyon$ lık anlaşmadan sonra Conexion Thalia adında bir de radyo programı da yapmaktadır.Ayrıca sanatçı 2007 yılında Jennifer Lopez in ilk ispanyolca albümünün ikinci single’ı Me Haces Falta ‘nın şarkı sözünü yazmıştır.

2008’in haziran ayında yayınlanan Lunada albümünde Thalia yine Emilio Estefan ile çalışıyor.İlk singe Ten Paciencia hareketli bir latin pop şarkısıdır.Thalia bu albümde tropical latin müziğine göz kırparak yine herkesin beğenisinisini kazanır.Aynı sene Premios Juventud müzik ödüllerinde kendisine DİVA ödülü verirmiştir.Lunada’dan çıkan ilk single çalışmasınada Daddy Yankee ile bir remix kaydeder ve latin piyasasındaki hakimiyetini korur.Bu sırada 3. single olarak belirlenen parça aventurero’da thalia’ya Sean Paul eşlik etmektedir.10 ağustos 2008 tarihinde hepsiburada.com adlı alışveriş sitesinin verilerine göre thalia’nın lunada albümü coldplay gibi sanatçıları geçerek 1 numaraya yerleşir.Türkiyede o yazın en çok satan yabancı albümü olur.Thalia’nın 13. stüdyo albümü olan Lunada’nın ardından Thalia yeni ingilizce albümüyle de görücüye çıkacak.

2009 yılında yayınlayacağı yeni kitabı ve albümüyle hayranlarının karşısına çıkmaya hazırlanan sanatçı Robbie Williams ile beraber yeni soundlar üzerinde çalıştığını açıkladı.

Blog Widget by LinkWithin

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu onaylayın

 

Log In

Facebook

Kategoriler

Arşivler

Son YazIlar

Son Yorumlar

En Çok Okunanlar

Etiket Bulutu

Kimler Çevrimiçi

Şuanda 2 ziyaretçi çevrimiçi
0 ziyaretçi, 2 robot, 0 üye
Yapımcısı Ziyaretçi Haritası

Reklam AlanI

Traffic Exchange with 1,062,000+ members