11
Eki
2008

Ümit Sayın

Author    Category Biyografi     Tags , , , , , ,     Okunma Sayısı Bu Yazı 1.119 kere okundu.

26 Nisan 1970 İzmir doğumlu Ümit Sayın, ilk orta ve lise öğrenimini İzmir’de tamamladı. Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi İktisat Bölümü’ndeki eğitimini yarım bıraktı.

8 Eylül 1990’da Sezen Aksu’nun İzmir’de verdiği bir konserde sahneye fırlayıp Sezen Aksu’yla bir şarkı söyledi. Sezen Aksu sesinden etkilenip vokalisti olması için onu İstanbul’a davet etti. Bir süre Sezen Aksu’nun evinde kaldı. Sezen onu Timur Selçuk’un dershanesine klasik gitar derslerine gönderdi.

Fuat Güner’in F.T Ses Stüdyosu’nda 2 yıl ofis boyluk yaptı. Bu dönemde tanıştığı Mazhar Alanson’u idolü olarak görmeye başladı. Özkan Uğur’un niye kendi “şarkılarını yapmıyorsun” cümlesi onu harekete geçirdi. İlk bestelerini ve sözlerini 1991’de yapmaya başladı. Bu arada bazı stüdyo vokalleri ve reklam müziklerine katıldı. Ozan Çolakoğlu’yla tanışması bu döneme rastlar.

1992’de Harun Kolçak ve Sezen Aksu’ya vokalistlik yaptı. İlk söz ve bestesini Harun Kolçak’a verdi. Ozan Çolakoğlu’yla iyi bir ikili oluşturdular. Aynı yıl bestesi Ozan’a ait olan ve Deniz Arcak’ı meşhur eden “Zehir Ettin” ve “Vurur” şarkılarının sözlerini yazdı.

1993’te Ajda Pekkan’a vokalistlik yaptı. Aynı yıl Emel Müftüoğlu, Seden Gürel Leman Sam, Hakan Peker, Burak Kut ve Erdal’a şarkılar verdi.

1994’te Tarkan’ın “A Acayipsin” albümünde “Dön Bebeğim” ve “Gitme” şarkılarını yer aldı. Aynı albümde bestesi Ozan Çolakoğlu’na ait “Bekle”nin sözlerini yazdı. Aynı yıl İzel, Yeşim Salkım, Suavi ve Tüzmen’e şarkılar verdi. Pınar Aylin’i meşhur eder “Sen gidip de” isimli şarkı da ona aitti.

1994-95’te Tarkan’a vokalistlik yaptı. 1995’te Bendeniz’e “Gönül Yareler İçinde” şarkısını verdi. Ve Ümit Sayın ilk albümünün çalışmalarına başladı.

İlk albümünü 1996 da Ümit Sayın ismiyle çıkardı. Albümün aranjörlüğünü Ozan Çolakoğlu yaptı. “Hicran” ve “Gülbeyaz” bu albümün en hit şarkılarıydı.

1997 de Aşkın Nur Yengi, Deniz Seki, Asya, Bengü, Gökhan Tepe’ye şarkılar verdi.

1998’de Zeynep Dizdar’ın “Vazgeç Gönül” şarkısını yaptı ve bu prodüksiyona 6 şarkı yazdı. 1998 mart ayında babasını kaybetti.

1999’da “Ben Tabi ki” isimli 2.albümünü yaptı.

2000 yılında Levent Yüksel’e verdiği şarkı onun için manası büyük son şarkısıydı “Hayat Dediğin” parça. Plak şirketi olan İstanbul Plak’la yollarını ayırdı.

2000 yılı sanatçının hayatının dönemeci oldu, tek başına yeneiden beste yapmaya başladı. Gökyüzü onun kurtarıcısı oldu. 3 yıl sadece kendiyle ilgilendi.

2003’de Sony Music’le albüm ve publishing’le bestelerinin hakları konusunda anlaşma imzaladı. 1999’dan 2004’e kadar albüm yapmadı. 5 yıl aradan sonra yepyeni bir anlayış ve ruhsal yükselişle “Mai” isimli albümünü hazırladı. 15 Haziran 2004’te piyasaya çıkan albümünü müzikte olgunluğa geçişinin ilk adımıdır

Blog Widget by LinkWithin

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu onaylayın

 

Log In

Facebook

Kategoriler

Arşivler

Son YazIlar

Son Yorumlar

En Çok Okunanlar

Etiket Bulutu

Kimler Çevrimiçi

Şuanda 8 ziyaretçi çevrimiçi
0 ziyaretçi, 8 robot, 0 üye
Yapımcısı Ziyaretçi Haritası

Reklam AlanI

Traffic Exchange with 1,062,000+ members