17
Kas
2008

Cep telefonlarında son 15 yılda ne değişti?

Author    Category Genel     Tags , ,     Okunma Sayısı Bu Yazı 1.113 kere okundu.

Fotoğraf makinesi, video kamera, müzik ve radyo dinleme, uzaktan kumanda ile navigasyon gibi işlevlere sahip cep telefonları, onlarca ihtiyacı tek cihazla karşılamayı sağlarken, kredi kartı, bankacılık, internet erişimi, oto ve ev-iş yeri güvenliği gibi pek çok alanda da kullanılıyor.

Mobil İletişim Sistemleri ve Araçları İşadamları Derneği (MOBİSAD) yönetim kurulu üyesi Caner Özgül, 10-15 yıl önce kullanılmaya başlanan cep telefonlarının, sundukları özelliklerle yaşamın her alanına girdiğini ve gittikçe vazgeçilmez hale geldiğini kaydetti.

Özgül, cep telefonlarının, 30 yıl önce ancak bilim-kurgu filmlerinde görülebilen, kişilerin iletişimini sağlaması işlevinin yanında, geçmişte her biri ayrı cihazlarla yapılan, fotoğraf ve video çekme, müzik çalma, radyo dinleme, navigasyonla yön bulma, elektronik aletleri uzaktan kumanda etme, otomobil ve ev alarm sistemini yönetme gibi işlevleri tek başına sağlayabildiğini söyledi.

Cep telefonlarının özellikle kredi kartı kullanımı ve internet bankacılığı işlemlerinde yeni imkanlar sunduğunu ve güvenilirliğin artırılmasını sağladığını kaydeden Özgül, şöyle devam etti:

“Kredi kartıyla yapılan alışverişler, yeni bir sistem olan ‘mobil ödeme’ ile gerçekleştirilebiliyor. Bu sistemle, mobil ödeme şifresi kullanılarak cep telefonundan kısa mesaj aracılığıyla ödeme yapılıyor ve ödeme kredi kartından düşülüyor. Ayrıca, internet bankacılığında güvenirliğin artırılması amacıyla ‘mobil onay’ kullanılıyor. Para transferi gibi işlemler öncesi, bankaya daha önce bildirilen cep telefonu numarasına işlemin onaylanması için kısa mesajla bir kod gönderiliyor. Banka, bu kod girildiğinde işlemi gerçekleştiriyor. Böylece bir dolandırıcı hesabınızdan para çalmak istese bile cep telefonunuza gelen kodu bilemeyeceği için yapamıyor.”

Blog Widget by LinkWithin

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu onaylayın

 

Log In

Facebook

Kategoriler

Arşivler

Son YazIlar

Son Yorumlar

En Çok Okunanlar

Etiket Bulutu

Kimler Çevrimiçi

Şuanda 10 ziyaretçi çevrimiçi
0 ziyaretçi, 10 robot, 0 üye
Yapımcısı Ziyaretçi Haritası

Reklam AlanI

Traffic Exchange with 1,062,000+ members