20
Kas
2008

ATATÜRK ÇİÇEĞİ

Author    Category Öylesine..     Tags     Okunma Sayısı Bu Yazı 1.759 kere okundu.

1933 Wenderbit Üniversitesi Profesörlerinden Kirk Landin uzu uğraşları sonucunda yetiştirdiği kımızı yapraklı bitkiye isim ararken Atatürk ile tanışmış olan bir diğer Profesör Atatürk’ün doğaya olan ilgisine ve bilgisine hayranlığından dolayı bu bitkiye Atatürk çiçeği ismini vermeyi teklif etmiştir. Gerekli yerlere yapılan önerilerden sonra çiçeğin ismi Atatürk çiçeği olarak kabul edilmiştir. Bir çok ülkede özellikle yılbaşlarında ve özel günlerde insanların hediye olarak sıkça tercih ettiği bir bitkidir.
YETİŞTİRME ÖNERİLERİ
Sıcaklık: Asıl çiçeklenme döneminden önce 15 – 20 derece, çiçeklenme döneminde 13-16 derece, çiçeklenme döneminden sonra 10-12 dereceye yeterli olacaktır. Çiçekli iken 13 derecenin altına düşülmemelidir.
Orantılı Nem: Yüksek orantılı nem (% 70-75) ister.
Işık: Yazın aydınlık yarı gölge yerleri sever. Yaprakların renklenmesi için Eylül’den itibaren yoğun ışık gereksinim duyan bir bitkidir.Kışın çiçeklenme döneminde çok aydınlık yerlerde bulundurulmalıdır. Bitki doğrudan güneş ışığından korunmalıdır.
Saksı Harcı: Hacim olarak 3 kısım turba, 3 kısım yaprak çürüntüsü, 2 kısım tınlı toprak, 2 kısım yanmış ahır gübresi, 3 kısım kum ve 2 kısım perlitin karışımıyla elde edilen harç kullanılabilir.
Üretim Tekniği: Üretimi çelik ile yapılır. Çelikleri genç sürgünlerden 7,5-10 cm. uzunluğunda olmak üzere tepe çeliği tarzında ve Nisan – Mayıs aylarında alınır. Ancak bu çeliklerden yetişen bitkiler yıl sonunda 15-20 cm. uzunlukta olurlar. Eğer daha kısa bitkiler elde edilmek isteniyorsa çelikler Ağustos ayında alınmaldır. Alınan çelikler, özsuyun akmaması için odun kömürü tozuna batırılarak, hacim olarak eşit miktarlarda turba ve kum karışımına dikilirler. Ortam sıcaklığı 18-21 derecede olmalıdır.
BAKIM ÖNERİLERİ
Saksı Değiştirme: Her yıl Nisan ayında saksı değişimi yapılmalıdır.
Gübreleme: Haziran – Ekim ayları arası haftada bir kez 1-2 g/l kompoze gübre verilmelidir.

Sulama: Haziran’dan Eylül’e değin sürgün verme esnasında ılık su ile bolca sulanmalı, sıcak havalarda yapraklarına su püskürtülmelidir. Çiçeklenme süresince (Aralık- Ocak ayları arasında çiçeklenir.) verilen su miktarı azaltılmalıdır. Çiçekli halde iken bitkiye çok su verilmesi yapraklarının dökülmesine neden olur. Dinlenme dönemi olan Ocak ortasında Nisan ortasına kadar ise ya çok az su verilmeli veya toprağı tümüyle tutulmalıdır.
Budama: Yaşlı bitkiler çiçeklenmesi bittikten sonra Nisan ayında topraktan itibaren 10-15 cm. kalacak şekilde kesilmelidir.
Hastalık ve Zararlılar: Önemli hastalıkları Kloroz, Yaprak Dökülmesi, Kök Kanseri ve Kurşuni Küftür. Zararlıları ise Kırmızı Örümcek ve Unlu Bitleri’dir.

Blog Widget by LinkWithin

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu onaylayın

 

Log In

Facebook

Kategoriler

Arşivler

Son YazIlar

Son Yorumlar

En Çok Okunanlar

Etiket Bulutu

Kimler Çevrimiçi

Şuanda 9 ziyaretçi çevrimiçi
0 ziyaretçi, 9 robot, 0 üye
Yapımcısı Ziyaretçi Haritası

Reklam AlanI

Traffic Exchange with 1,062,000+ members