14
Ağu
2008

Fahrenheit (Film Gibi Bir Oyun)

Author    Category Oyunlar     Tags , , , , ,     Okunma Sayısı Bu Yazı 2.340 kere okundu.

Platform:PC
Tür:Adventure – Action
Yayıncı:Atari
Yapımcı:Quantic Dream
Çıkış Tarihi:2005 Eylül

Minimum Sistem Gereksinimleri:
Windows 98SE/ME/2000/XP,Pentium III 800 MHz or faster
256 MB RAM (512 MB recommended), 2.5 GB Boş Hafıza
32 MB Hardware T&L compatible video card, Windows compatible sound card, DirectX Version: 9.0c

New York, 2009’un Ocak ayı, kış olabildiğince sert. Manhattan her geçen gün yaşanmaz bir hale bürünüyor. Anlaşılmaz sebeplerle insanlar birbirlerini öldürüyor. Hiçbir katil birbirini tanımasa da tüm bu cinayetlerin arkasında ortak bir sır perdesi var. Lucas Kane de bu cinayetlerde bir kukla mı yoksa?

Soğuk bir kış günü herkes gibi Lucas da sıcak bir kahve içmek için sıradan bir kafeye gider. Her şey normaldir. Ta ki tuvalette şeytani bir güç onun ruhunu ele geçirene kadar. Lucas bilinçsizce masum bir insanı katleder. Uyandığında ise haberlerde okuduğu katillerden hiçbir farkı yoktur. Kendine gelmeli ve ne olduğunu anlayabilmek için buradan uzaklaşmalıdır.

İşte tam bu noktada ana karakterimiz Lucas’ı yönlendirmeye başlıyoruz. Ortalığı olabildiğince çabuk toparlamalı ve kimseyi şüphelendirmeden buradan çıkmalısınız. Oyunda çok ekranlı bir karakter izleme sistemi mevcut. Bu şekilde bir taraftan yapmanız gerekenleri yaparken diğer karakterlerin hareketlerini izleyebileceksiniz. Bu da paniklemeden karakterinizi yönlendirmenizi sağlayacak. Şöyle ki, evinizi toparlamanız gerektiğinde kapıya gelen polisin hareketlerini görebileceksiniz. Bu da etraftaki nesneler ile etkileşime daha kolay girmenizi sağlayacak. Üst bardaki simgeler de size yapmanız gerekenler hakkında fikir verecektir.

Tüm delilleri ortadan kaldırmanız için zamanınız yok onun için fayansları temizleyip cesedi tuvalete taşımalısınız. Eliniz yüzünüzü yıkadıktan sonra bu lanet olasıca cehennemden çıkabilirisiniz. Hesabı ödemeyi unutmayın, bu sizi şüpheli durumuna düşürecektir. Taksiye atlayıp buradan uzaklaşabilirisiniz artık.

Oyun da yavaş yavaş her şey rayına oturmaya başlayacak bundan sonra. Oyunda dört karakterimiz var yönlendirebileceğimiz. Ana karakterlerden Lucas Kane, Detektif Carla Valenti, Carla’nın ortağı Detektif Tyler Miles ve Lucas’ın kardeşi Marcus Kane. Bu karakterleri istediğiniz sırada seçerek oyunu oynayabilirsiniz.

Carla ve Tyler olayı araştırmak için görevlendirilen dedektiflerdir. Lucas’ın bıraktığı yerden olayı onlar devralıyor. Olayı tam anlamıyla araştırmalı ve bu kabusa bir son vermelidirler. Carla daha oturaklı ve sakin bir yapıya sahiptir. Ama zamanla Carla, Lucas’a olan yakınlığını gizleyemeyecektir. Carla’yı Lucas’a çeken bir şeyler vardır. Tyler ise tipik bir dedektif imajı çizmektedir. Ama Carla için harika bir yardımcıdır. Lucas’ın Kardeşi Marcus ise her ne kadar Lucas ile anlaşamasalar da Lucas’ın yanındadır. Lucas’ın aksine bir rahiptir ve kardeşine içinde bulunduğu çıkmazlardan kurtulması için öğütler verir.

Oyunun tamamı film gibi ilerlediği için oynadığınız karakteri de ona göre yönlendiriyorsunuz. Ortada bir katil var ki bu sizsiniz. Dedektifler peşinizde. Olayı çözmeniz gerekiyor. Bir taraftan halüsinasyonlar görüyorsunuz. Buna bağlı olarak tüm karakterler ile senaryonun farklı bir tarafını tamamlıyorsunuz. Lucas olup biteni anlamaya çalışıken, Carla ve Tyler cinayeti araştırıyor. Marcus sizin üşütmüş olabileceğinizi düşünüyor. Sanki bir filmin içine girmişiniz gibi. Bu tarz bir oyuna bir kaç farklı son çok güzel olabilirdi.

Oyuna başlamadan önce eğitim kısmını mutlaka oynamanızı tavsiye ederim. Çünkü kontroller ilk başta çok zor gelecektir ama alışmanız fazla zaman almıyor. Oyunda o kadar çok sinematik demolar varki doğru tuşlara basacağım derken o güzelim demoları kaçırıyorsunuz. Tabi oyunu bitirince hepsini rahat rahat izleyebilirsiniz. Fahrenheit şimdiye kadar çıkan oyun türlerinin arasında türünün tek örneği bence. (Belki de ben fazla oyun oynamadığım için bir benzerine rastlamadım:p) Mutlaka alıp oynayın.

Blog Widget by LinkWithin

“Fahrenheit (Film Gibi Bir Oyun)” konusu için 1 Yorum yapıldı.

  • KerseL 14 Ağustos 2008, 20:38

    kesinlikle değişik ve oynanması gereken bi oyun tavsiye ederim…

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu onaylayın

 

Log In

Facebook

Kategoriler

Arşivler

Son YazIlar

Son Yorumlar

En Çok Okunanlar

Etiket Bulutu

Kimler Çevrimiçi

Şuanda 5 ziyaretçi çevrimiçi
1 ziyaretçi, 4 robot, 0 üye
Yapımcısı Ziyaretçi Haritası

Reklam AlanI

Traffic Exchange with 1,062,000+ members